خانه / پیگمنتهای رنگی یا رنگدانه ها / پیگمنتهای آلی و معدنی و تفاوت آنها
e4

پیگمنتهای آلی و معدنی و تفاوت آنها

1- معدنی :

پیگمنت های معدنی پیگمنت ‌های معدنی طبیعی اند که از پوسته زمین استخراج شده، خرد شده ، شسته شده، از لحاظ اندازه درجه‌بندی می‌شوند. غالباً برای این پیگمنت های طبیعی، معادل مصنوعی هم وجود دارد، یعنی پیگمنت از اجزاء دیگری در اثر یک فرایند شیمیایی ساخته می‌شود. ظاهراً از نظر شیمیایی با نمونه طبیعی یکسان است، ولی اغلب خواص متفاوتی دارد و معمولاً به خاطر شکل بلوری مطلوبتر، دارای خلوص بیشتر و دانه‌بندی مطلوب تر و مرغوب تر از نوع طبیعی می باشد.

2- آلی :

امروزه پیگمنت های آلی به مراتب بیشتر از پیگمنت های معدنی می‌باشند. بعضی از جدیدترین پیگمنت ها ساختمان آلی فلزی دارند. بیشتر پیگمنت ‌های آلی ،مواد شیمیایی آلی هستند که روی یک هسته معدنی هیدروکسید آلومینیوم رسوب داده شده‌اند. از مهمترین پیگمنت‌های آلی می‌توان به گروه فتالوسیانین‌ها اشاره کرد که طیف رنگهای آبی و سبز را در بر می‌گیرند و فتالوسیانین مس، پیگمنت آبی می‌باشد که به علت خواص مقاومتی خوب در برابر عوامل مختلف، یک پیگمنت با ارزش به شمار می‌رود . فتالوسیانین‌ها را از فتالیک و اوره سنتز می‌کنند. پیگمنت ‌های آلی ، به صورتی که امروزه در صنعت استفاده می‌شوند، در طبیعت یافت نمی‌شوند و تقریباً همه آنها سنتزی می‌باشند.

تفاوت پیگمنت های معدنی و آلی :

پیگمنت آلی نسبت به پیگمنت معدنی باعث تولید رنگ های گوناگون براق و جذاب تری می شود. پیگمنت های آلی به صورت سیاه و سفید وجود ندارند در صورتی که خالص ترین پیگمنت های سیاه و سفید هر دو جزء پیگمنت های معدنی هستند. پیگمنت های آلی معمولا در دمای بالای 300 درجه سانتیگراد پایدار نیستند و ممکن است متلاشی یا ذوب شوند اما در نوع معدنی پیگمنت ها پایداری بیشتری وجود دارد.

درباره ی admin10

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *